Materiály
Pri našej činnosti používame najmodernejšie certifikované PVC, EPDM a TPO materiály od českého výrobcu FATRA a amerického výrobcu FIRESTONE, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou a absolútnou spoľahlivosťou.
PVC fólia
predstavuje najpoužívanejší strešný hydroizolačný systém v súčasnosti. Postupne vytlačila asfaltové pásy z dôvodu lepších fyzikálnych vlastností a životnosti.
Je vhodná aj na prekrytie pôvodnej nefunkčnej hydroizolácie. Pôvodné vrstvy sa po posúdení stavu môžu ponechať, alebo odstrániť. Pri ponechaní je potrebná separácia od podkladu, aby nedošlo k degradácii pri interakcii niektorých materiálov.
Hlavnou výhodou PVC fólie je systém kotvenia cez terče/podložky, ktoré sa následne prekrývajú ďalším pásom hydroizolácie. Následný zvar je samozrejme mimo kotvenia, čo umožňuje fixáciu o podklad bez ohrozenia vodonepriepustnosti strechy. Široká variabilita kotviacich prvkov, ktorých vhodnosť overujeme ťahovou skúškou, umožňuje vybrať riešenie nielen funkčné, čo je prvoradé, ale aj ekonomické. Množstvo kotiev, ich presne rozmiestnenie určujeme podľa stanovených noriem a vlastností kotviacich prvkov a podkladu, čo umožní eliminovať saciu silu vetra bez zaťaženia štrkom, ako je tomu pri fólii typu epdm.
Samozrejmou a často využívanou je možnosť tepelnej izolácie pomocou tabulí polystyrenu či polyuretánu priamo pod strešnú membránu. Široký výber teleskopických kotviacich prvkov takmer neobmedzenej dĺžky dáva možnosť použiť izoláciu neobmedzenej hrúbky.
PVC systém má jednoduchý a bezpečný spôsob ukončenia fólie na okraji strechy, pri žľabe či atike. Poplastované lišty, alebo na mieru vyrobené plechové prvky umožňujú fixovať fóliu výlučne teplovzdušným zvarom o kovový materiál, pričom spoj plechu a podkladu je opäť bezpečne prekrytý. Systém dotvárajú prestupové prvky pre odvodnenie strechy, antény, komíny, aby dielo bolo bezchybné v každom detaile.
EPDM fólia
inak nazývaná i kaučuková začala svoju históriu koncom 60 rokov v USA, kedy boli nainštalované prvé strechy. Syntetická guma si zvlášť v poslednom období získala množstvo priaznivcov najmä vďaka neobmedzenej odolnosti voči počasiu v podmienkach sibírskej zimy i v podmienkach vysokých teplôt Stredného východu.
Fyzikálne vlastnosti materiálu sú totiž nezávislé na vonkajšej teplote. EPDM sa dodáva vo viacerých šírkach až do 15,25 m a dĺžkach až do 30,5m. Výhodou veľkej plachty je minimálizácia spojov - čiže možných chýb spôsobených ľudským faktorom. Na rozdiel od PVC nedochádza k odparovaniu zmäkčovadla, teda zmena vlastností v čase je minimálna. Kedykoľvek po aplikácii je možné fóliu spájať, či opraviť po mechanickom poškodení.
Systém spájania je spoľahlivý cez tzv vulkanizáciu za studena. Detaily pri okape, atikách, prestupoch sa riešia prostredníctvom prvkov typu QuickSeam FormFlash.
V paxi rozlišujeme 2 hlavné spôsoby aplikácie : plošne zaťažený systém a celoplošne lepený systém. Pokiaľ nám dovoľuje nosnosť strechy používame prvý spôsob. Membrána, aplikovaná na pôvodnú hydroizoláciu, či na novú termoizoláciu je zaťažená materiálom, ktorého hmotnosť eliminuje saciu silu vetra. Je to najhospodárnejší systém, pričom náklady na prepravu záťažového štrku, dlaždíc a podobne sa viacnásobne vrátia v podobe nižšej pracnosti. Pokiaľ strešný plášť nie je možné zaťažiť hmotnosťou 50 kg/m2, je potrebné zvoliť druhý spôsob aplikácie - lepenie fólie na podklad. Jedinou podmienkou je súdržnosť podkladu pri lepení a samozrejme dobrá adhézia lepidla Bonding Adhesive ku podkladu. Týmto spôsobom fixujeme aj atiky pri zaťaženom systéme. Nevýhodou je vyššia pracnosť a náklady spojené s lepením.
Alternatívou, veľmi často používanou je možnosť použiť PVC fóliu do podkladu cez rôzne typy spojovacích prvkov. Pokiaľ ale je nosnosť strechy nízka a mechanické kotvenie problematické, je lepený systém jedinou možnou, dlhodobo fungujúcou alternatívou.